Bagel ehk vesikringel

Valmistamisaeg: 25 min taigna valmistamiseks + 1h kerkimiseks + keetmine/ahjus küpsetamine u 40 min

Kogus: 12-16 tükki

Vaja läheb:

  • nisujahu 500 g
  • kuivpärm 4g
  • toasoe vesi 300 ml
  • sool 3 tl
  • tume suhkrusiirup 2 tl
  • munakollane 2 tk (pintseldamiseks)
  • seesamiseemned, mooniseemned

Sega käsitsi või köögikombaini kasutades kokku jahu, pärm ja sool. Seejärel lisa vesi ja suhkrusiirup ning sõtku hoolikalt – tainas ei tohiks jääda vesine ja kleepuv, vaid üpriski tugev ja tihke.

Jaga taigen 2 suureks palliks ja jäta tunniks ajaks kerkima toidukile või rätiku alla. Kui taigen on kerkinud, siis jaga see väiksemateks osadeks (taigen peaks olema pehme ja vetruv kui sellele näpuga vajutada). Näiteks tee nii – vajuta taignapall laiemaks ja lõika noaga 6 või 8 sektoriks.

Igast sektorist moodusta väiksem pallike – vajuta tükk peos laiemaks, too ääred keskele kokku ja keeruta käte vahel, et tekiks palli kuju. Kui kõik pallikesed on tehtud, siis pane suuremas potis vesi keema – lisasin veele ka suhkrusiirupit . Kuumuta ahi 200 kraadini.

Bagelite‘le kuju andmiseks kasutasin varianti, kus palli keskele vajutasin pöidlaga augu ja sõrmedega keerutasin-vormisin sõõriku kuju. Kui see on tehtud, siis alusta bageli’ite keetmisega – aseta need keemisvette (keskmisel kuumusel). Vesikringel peaks kerkima vee peale – keeda ühelt poolt u minut ja teiselt poolt u minut. Seejärel nõreta veest, lisa ahjuplaadile ja pintselda munakollase-vähese vee seguga.

Lisa vastavalt soovile peale seesamiseemneid, mooniseemneid vm sobilikku. Küpseta ahjus u 25 min või seni kuni bagelid saavutavad kuldpruuni värvuse.

Klassikaline lisand on toorjuust, aga hästi sobib ka näiteks suitsulõhe, Serrano vm sink, Parmesani juust. Bagelid peaks tarbima samal päeval ja pikemaks säilitamiseks on sobilik ka külmutada (lõika esmalt pooleks).